O tom, že hry nejsou prospěšné nejen dÄ›tem, ale i dospÄ›lým, và stále vÃce z nás. Psychologové dobÅ™e vÄ›dÃ, jaký majà vliv na naÅ¡i psychiku, a proÄ bychom je mÄ›li zatracovat jen jako nÄ›co, co je urÄeno pouze dÄ›tem. Koneckonců i ve svÄ›tÄ› zvÃÅ™at se i dospÄ›là pÅ™ÃsluÅ¡nÃci sociálnÃch živoÄichů bavà nejrůznÄ›jÅ¡Ãmi hrami. Nenà tedy nejmenÅ¡Ã důvod, proÄ bychom to nemÄ›li dÄ›lat také.
Â
Â
PotÞ vÅ¡ak bývá Äasto v tom, že si jen těžko urÄujeme mÃru. Nedokážeme odhadnout, kolik Äasu bychom hranà mÄ›li vÄ›novat, aby nám prospÃvalo a neÅ¡kodilo. Je totiž mnohem ménÄ› známým faktem, že i pÅ™ÃliÅ¡ mnoho hranà nám Å¡kodÃ. JistÄ›, u dÄ›tà to vÃme a dodržujeme, jen málokdo vÅ¡ak nÄ›co takového sleduje u dospÄ›lého, jednoduÅ¡e proto, že pÅ™edpokládajà dostateÄnou soudnost. V tom se ovÅ¡em mnohdy mýlÃ.
Â
Co zapomÃnajà vzÃt v úvahu je fakt, že hranà je návykové, pÅ™iÄemž nÄ›které z her jsou návykové dokonce velmi silnÄ›. A tato závislost se pÅ™ÃliÅ¡ neliÅ¡Ã od závislosti napÅ™Ãklad na nikotinu Äi drogách. Může stejnÄ› tak zniÄit život a být stejnÄ› tak nebezpeÄná. Je tedy dobré vÄas poznat, kdy tomu nÄ›kdo z naÅ¡ich blÃzkých zaÄne propadat a vÄas mu poskytnout pomoc. I zde totiž platÃ, že je dobré zarazit to již v zaÄátku. Jak ale poznáme, kdy je k tomu správný Äas?
Â
Â
V prvnà řadÄ› bychom se mÄ›li podÃvat, kolik hodin dennÄ› strávà onen ÄlovÄ›k hranÃm a porovnat to s tÃm, kolik má celkovÄ› volného Äasu. Pokud u hry sedà každou volnou chvÃli, pak nÄ›co zaÄÃná být Å¡patnÄ›. JistÄ›, mnozà to neradi slyÅ¡Ã, avÅ¡ak pravdou je, že právÄ› toto je ta fáze, kdy bychom mÄ›li zasáhnout.
Â
NáslednÄ› se totiž může velmi snadno stát, že se hrám zaÄne vÄ›novat i na úrok svého zamÄ›stnánà a rodinného života, když napÅ™Ãklad bude hrát do dvou do rána i pÅ™esto, že má druhý den brzy důležitou schůzku. A věřte, že takovýchto pÅ™Ãpadů je rozhodnÄ› mnoho. Je tedy dobré je vÄas zastavit, než bude pozdÄ›.